Oznaki, że Twoja drukarka potrzebuje serwisu
Twoja drukarka nie chce już drukować? Jakość wydruków spadła? Masz komunikat o błędzie, albo w ogóle nie możesz włączyć urządzenia? Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z drukarkami oraz potencjalne sposoby ich rozwiązania. Pamiętaj, że wiele awarii możesz usunąć samodzielnie, ale niektóre problemy wymagają bardziej fachowego podejścia.
„Zacięcie” papieru w drukarce – jak postępować?
To najczęstsza awaria drukarki. Drukowanie rozpoczyna się i nagle słychać zgniatanie, a następnie komunikat o błędzie lub „sygnał dźwiękowy”. Przede wszystkim zachowaj spokój i w pierwszej kolejności wyłącz urządzenie. Jeżeli masz drukarkę atramentową, delikatnie wyjmij zacięty papier, postępując zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji producenta. Uważaj, aby nie uszkodzić mechanizmu i głowicy. W przypadku drukarki laserowej odczekaj kilka minut – gorące części potrzebują trochę czasu, aby ostygnąć. Prawdopodobnie będziesz musiał usunąć toner, aby wyjąć papier. Korzystając z okazji, wyczyść podajniki – zabrudzenia są bardzo częstym powodem zacięć.
A skoro o zacięciach mowa, warto wspomnieć o innej częstej awarii sprzętowej, czyli niepodawaniu papieru. Taka sytuacja może być spowodowana jednym z trzech czynników: przeładowaniem tacy arkuszami, zbyt ciasnym ustawieniem ograniczników oraz nieprawidłowo ułożonym papierem.
Informacja o pustym wkładzie mimo wysokiego poziomu atramentu
Istnieją dwie główne przyczyny tego komunikatu. Po pierwsze, system wykrywania wkładów za pośrednictwem chipa jest uszkodzony. W takim przypadku należy delikatnie przeczyścić czujnik, który jest widoczny po otwarciu pokrywy zawierającej wkłady atramentowe (zwykle znajduje się pod wkładami). Jeżeli problem się powtarza, lub czyszczenie nie pomaga, najlepiej oddać drukarkę do serwisu.
Wydruk jest niewyraźny
Jednym z najbardziej kłopotliwych błędów drukowania jest niewyraźny wydruk dokumentu. Jednym z możliwych powodów są pozostałości atramentu lub kurzu, które mogą wpływać na jakość wydruków. Zdarza się także, że głowica drukująca jest nieprawidłowo wyrównana, bądź dysze uległy zabrudzeniu. Jeżeli podstawowe czyszczenie nie pomaga, najlepiej udać się do serwisu.